Ποιο μοντέλο Amiga υποστηρίζεται και γιατί?

Ποιο μοντέλο Amiga υποστηρίζεται και γιατί

1. A500
7
18%
2. A500 plus
5
13%
3. A600
4
10%
4. A1200
12
31%
5. A1200 HD
4
10%
6. A1000
2
5%
7. A2000
2
5%
8. A3000
1
3%
9. A4000
2
5%

Σύνολο ψήφων: 39

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Ποιο μοντέλο Amiga υποστηρίζεται και γιατί?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 17, 2013 5:28 pm

Amiga υπάρχουν πολλές, αλλά..
Ποιο θεωρείτε επιτυχημένο μοντέλο της σειράς Amiga?
Εγω λεω την Α1200, για το προηγμένο & επαναστατικό θα έλεγα σε σχέση με τα αλλα μοντέλα hardware και δυνατότητες επεκτάσεις, επίσης το πιο συμβατό μοντέλο από όλα όσο αφορά το παλιό και το νέο software.
H A1200 ήταν και θα είναι για μένα το καλύτερο μοντέλο.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Re: Ποιο μοντέλο Amiga υποστηρίζεται και γιατί?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Μαρ 17, 2013 5:40 pm

Η Α1200 σίγουρα για όσα αναφέρει ο Άνεμος και άλλα πολλά.
Σαν την καλύτερη Αμιγκα θα έλεγα η 3000, η πιο όμορφη το CDTV και η μεγάλη αγάπη A500 με HD και 1.3 yes-yes yes-yes yes-yes
Εικόνα FAN
http://partsfromthepast.blogspot.gr/
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Μαρ 18, 2013 1:04 am

Εγώ ψήφισα Amiga500 Plus γιατί είναι η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή (γιατί ρε γαμώτο κάθε φορά που το λέω αυτό σκέφτομαι σοκολάτα?).
Ψήφισα επίσης Amiga 1200 γιατί είναι η πιο ευέλικτη Amiga κατά τη γνώμη μου και ικανή να κάνει τα πάντα χωρίς το απαγορευτικό κόστος των μεγάλων αδελφών της.

Άβαταρ μέλους
bakoulis
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bakoulis » Κυρ Μαρ 24, 2013 1:10 pm

Η πρώτη και καλύτερη! Η ποιοτικότερη, ομορφότερη, επαναστατικότερη στην εποχή της. Αυτή που σχεδίασε ο Jay Miner με το υπόλοιπο θρυλικό team όταν έφυγε από την Atari. Διαφώνησε και έφυγε από την Atari εξαιτίας του επαναστατικού νέου, πανίσχηρου υπερμοντέλου, υπερυπολογιστή γραφικών που σχεδίασε και επέμενε να κυκλοφορήσει ως η νέα ναβαρχίδα της Atari. Όταν έφυγε λοιπόν ο μπαμπάς της Amiga από την Atari, έφτιαξε τη δική του εταιρία, την Amiga Inc και κυκλοφόρησε τον δυνατότερο υπολογιστή γραφικών και ήχου της εποχής για τις μάζες, τον Amiga 1000! Η Commodore διαβλέποντας την τεράστια απήχηση και δυναμική του νέου υπερυπολογιστή, αγόρασε την Amiga Inc και κυκλοφόρησε την Amiga 1000 με την δική της ταμπέλα "Commodore Amiga". Αυτή η σοφή κίνηση της Commodore, διέσωσε την παρηκμασμένη εταιρία από τη χρεοκοποία και η σειρά "Amiga" της χάρισε τη μεγαλύτερη επιτυχία της μετά τον C64. Τα μοντέλα που είχαν ακολουθήσει τον C64 ήταν εμπορικά αποτυχημένα και είχαν οδηγήσει την εταιρία στα πρόθυρα της χρεοκοποίας. Η εξαγορά της μικρής Amiga Inc του Jay Miner, κυριολεκτικά έσωσε από το θάνατο τον Γολιάθ Commodore! Κάποιες λίγες Amiga 1000 κυκλοφόρησαν στις ΗΠΑ χωρίς το λογότυπο "Commodore" από την εταιρία Amiga Inc, προτού αυτή εξαγοραστεί από την Commodore και βάλει το λογοτυπό της παντού.
Το εσωτερικό μέρος του καπακιού της Amiga 1000, φέρει ανάγλυφες τις υπογραφές των δημιουργών της, όπως κάθε άλλο έργο τέχνης.
Το hardware της Amiga, ακόμα και της υσχυρότερης Amiga 4000 PPC με Amiga OS4, συγκρινόμενο με το σημερινό PC hardware είναι παλαιολιθικό. Συνεπώς αν η Α1200 είναι 2 ή 3 ή 10 φορές γρηγορότερη από μια Α500, δεν έχει καμία πρακτική σημασία. Σημασία έχει την εποχή που κυκλοφόρησε η κάθε Amiga τι ανταγωνιστικά μοντέλα είχε να αντιμετωπίσει.
Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:
1986 Amiga 1000 (68000, 512 Ram, OCS) Vs Atari ST540 (68000, 512 Ram, B/W HiRes - Color LoRes) Vs Apple Machintosh Plus (68000, 512 Ram, B/W) Vs IBM PC/XT (80286, 640 Ram, EGA)!
1992 Amiga 1200 (68020, 2MB Ram, AGA) Vs Atari Falcon (68030, 1,4,14MB Ram) Vs Apple Machintosh Performa (68040, 8MB Ram) Vs Acorn A3020 (πανίσχυρος ARM250, 2MB Ram, Παραθυρικό λειτουργικό στη ROM!) Vs PC 486DX 8,16,32MB Ram, SVGA 16million colors)!
Οι συγκρίσεις είναι συντριπτικές, η A1000 υπερτερούσε έναντι όλων των ανταγωνιστικών μοντέλων της εποχής της (1986). Ενώ η Α1200 το 1992 που κυκλοφόρησε, υστερούσε έναντι ΟΛΩΝ των ανταγωνιστών! Γιαυτό και για κάποια άλλα λάθη, τα επόμενα 2 χρόνια η Commodore χρεωκόπησε.
fuma

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Κυρ Μαρ 24, 2013 3:36 pm

bakoulis έγραψε:Η πρώτη και καλύτερη! Η ποιοτικότερη, ομορφότερη, επαναστατικότερη στην εποχή της. Αυτή που σχεδίασε ο Jay Miner με το υπόλοιπο θρυλικό team όταν έφυγε από την Atari. Διαφώνησε και έφυγε από την Atari εξαιτίας του επαναστατικού νέου, πανίσχηρου υπερμοντέλου, υπερυπολογιστή γραφικών που σχεδίασε και επέμενε να κυκλοφορήσει ως η νέα ναβαρχίδα της Atari. Όταν έφυγε λοιπόν ο μπαμπάς της Amiga από την Atari, έφτιαξε τη δική του εταιρία, την Amiga Inc και κυκλοφόρησε τον δυνατότερο υπολογιστή γραφικών και ήχου της εποχής για τις μάζες, τον Amiga 1000! Η Commodore διαβλέποντας την τεράστια απήχηση και δυναμική του νέου υπερυπολογιστή, αγόρασε την Amiga Inc και κυκλοφόρησε την Amiga 1000 με την δική της ταμπέλα "Commodore Amiga". Αυτή η σοφή κίνηση της Commodore, διέσωσε την παρηκμασμένη εταιρία από τη χρεοκοποία και η σειρά "Amiga" της χάρισε τη μεγαλύτερη επιτυχία της μετά τον C64. Τα μοντέλα που είχαν ακολουθήσει τον C64 ήταν εμπορικά αποτυχημένα και είχαν οδηγήσει την εταιρία στα πρόθυρα της χρεοκοποίας. Η εξαγορά της μικρής Amiga Inc του Jay Miner, κυριολεκτικά έσωσε από το θάνατο τον Γολιάθ Commodore! Κάποιες λίγες Amiga 1000 κυκλοφόρησαν στις ΗΠΑ χωρίς το λογότυπο "Commodore" από την εταιρία Amiga Inc, προτού αυτή εξαγοραστεί από την Commodore και βάλει το λογοτυπό της παντού.
Το εσωτερικό μέρος του καπακιού της Amiga 1000, φέρει ανάγλυφες τις υπογραφές των δημιουργών της, όπως κάθε άλλο έργο τέχνης.
Το hardware της Amiga, ακόμα και της υσχυρότερης Amiga 4000 PPC με Amiga OS4, συγκρινόμενο με το σημερινό PC hardware είναι παλαιολιθικό. Συνεπώς αν η Α1200 είναι 2 ή 3 ή 10 φορές γρηγορότερη από μια Α500, δεν έχει καμία πρακτική σημασία. Σημασία έχει την εποχή που κυκλοφόρησε η κάθε Amiga τι ανταγωνιστικά μοντέλα είχε να αντιμετωπίσει.
Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:
1986 Amiga 1000 (68000, 512 Ram, OCS) Vs Atari ST540 (68000, 512 Ram, B/W HiRes - Color LoRes) Vs Apple Machintosh Plus (68000, 512 Ram, B/W) Vs IBM PC/XT (80286, 640 Ram, EGA)!
1992 Amiga 1200 (68020, 2MB Ram, AGA) Vs Atari Falcon (68030, 1,4,14MB Ram) Vs Apple Machintosh Performa (68040, 8MB Ram) Vs Acorn A3020 (πανίσχυρος ARM250, 2MB Ram, Παραθυρικό λειτουργικό στη ROM!) Vs PC 486DX 8,16,32MB Ram, SVGA 16million colors)!
Οι συγκρίσεις είναι συντριπτικές, η A1000 υπερτερούσε έναντι όλων των ανταγωνιστικών μοντέλων της εποχής της (1986). Ενώ η Α1200 το 1992 που κυκλοφόρησε, υστερούσε έναντι ΟΛΩΝ των ανταγωνιστών! Γιαυτό και για κάποια άλλα λάθη, τα επόμενα 2 χρόνια η Commodore χρεωκόπησε.
fuma

Σωστός σε όλα, μόνο στο Flacon έχω να προσθέσω ότι ήταν φάβα της Atari, δεν έκανε λάθη μόνο η Commodore τότε yes-yes
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Κυρ Μαρ 24, 2013 5:28 pm

Έχω να πω ότι ο bakoulis έδωσε μια άλλη διάσταση στο θέμα καθόλου αδιάφορη με τις συγκρίσεις "στην τότε συγκεκριμένη εποχή",
έχει δίκιο,καθώς και μερικά πράματα δε τα ήξερα μιας και δεν έχω διαβάσει καλά την ιστορία..
Αλλα εγώ αναφερόμουν περισσότερο στην τώρα εποχή, ας πούμε τι θα ήταν καλύτερο να έχει κάποιος από όλα τα μοντέλα, με τα λιγότερα χρήματα και την περισσότερη ισχύ - ευελιξία.
Την Amiga προσωπικά εγώ την έβλεπα πάντα μέσα στο χώρο των home computing,και δε θα τη σύγκρινα με ένα PC φίλε και αξιότιμε bakouli... yes-yes

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Μαρ 25, 2013 10:56 am

Σωστός σε όλα, μόνο στο Flacon έχω να προσθέσω ότι ήταν φάβα της Atari, δεν έκανε λάθη μόνο η Commodore τότε

Δεν συμφωνώ.
Το Falcon ήταν πολύ καλύτερο μηχάνημα από την 1200 αλλά δυστυχώς η υποστήριξη της Atari ήταν χλιαρή και το καταδίκασε.
Μακάρι η 1200 όταν κυκλοφόρησε να είχε χαρακτηριστικά αντίστοιχα του Falcon.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Δευ Μαρ 25, 2013 1:20 pm

alex76gr έγραψε:
Σωστός σε όλα, μόνο στο Flacon έχω να προσθέσω ότι ήταν φάβα της Atari, δεν έκανε λάθη μόνο η Commodore τότε

Δεν συμφωνώ.
Το Falcon ήταν πολύ καλύτερο μηχάνημα από την 1200 αλλά δυστυχώς η υποστήριξη της Atari ήταν χλιαρή και το καταδίκασε.
Μακάρι η 1200 όταν κυκλοφόρησε να είχε χαρακτηριστικά αντίστοιχα του Falcon.

Δε νομίζω άλεξ. Κυκλοφόρησε αργά το 92 με έναν 68030 στα 16MHz, 5 MIPS (O acorn τα είχε πριν χρόνια και η amiga με accelerator ή στα μεγάλα μοντέλα) και όλα αυτά υπό ιδανικές συνθήκες χαμηλής παλέτας. Το μηχάνημα είχε 32bit CPU, 24bit memory και 16bit databus (Amiga 500) 256 χρώματα ότι και η 1200 από 18bit παλέτα. Τα λάθη αυτά έγιναν γιατί συνέχησαν το μηχάνημα σαν να ήταν ακόμα ο 030 σε κάρτα όπως στα τεστ και φυσικά για τσιγγουνιά.
Ακόμα ο ταπεινός 020 της amiga στα 2MIPS με μια απλή fast ram έφτανε στα χ2,16 της απόδοσης του και γενικά ήταν πιο ευέλικτη.
Στα συν του ήταν το sampling rate και τα chunky γραφικά.
Ήταν ήδη καταδικασμένος απέναντι στα PC της εποχής όπως και η 1200 .
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Μαρ 25, 2013 6:33 pm

Από ότι φαίνεται και τα δύο μηχανήματα είχαν από κάτι αργό.
Ο Falcon είχε το 16 bit bus και η 1200 το αργό AGA.
Στον ήχο όμως και στην επεξεργαστική δύναμη ο Falcon είχε προβάδισμα.

Άβαταρ μέλους
salaxi54
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό salaxi54 » Κυρ Μάιος 12, 2013 11:10 pm

Ίσως να μην ψήφισα αντικειμενικά, μα η αγάπη μου για την Α1000 είναι αμέτρητη... Σίγουρα δεν ήταν το πιο επιτυχημένο μοντέλο, αλλά νομίζω πως ήταν η πιο όμορφη απ όλες. Τα υπόλοιπα τα κάλυψε ο bakoulis. :!!

Άβαταρ μέλους
circleag
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό circleag » Παρ Μάιος 24, 2013 10:21 pm

Μα και βεβαια Α500 επειδη ηταν η Amiga που ειχα αγορασει και εκεινη την εποχη!

Περασα μαζι τις αμετρητες ωρες παιχνιδιου! Ομως ειχα αχτι να αγορασω και μια A500 plus, που τελικα δεν πηρα ποτε :mpr

Για αυτο θα ψηφισω και την A500 plus!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Μάιος 25, 2013 8:32 am

Λογικό να μη ψηφίζουμε τελείως αντικειμενικά,ο καθένας έχει την άποψη του.. και εμένα η A1200 ήταν η πρώτη μου amiga, και ίσως υπερβάλλω λίγο πάντα υποστηρίζοντας την.
Αλλα πιστεύω ότι ήταν όντως εκείνο το hardware που άφησε πίσω κατά πολύ το Atari SΤ,που με το μόνο που θα μπορούσε να συγκριθεί ήταν με τον Falcon,
(αν είχε βέβαια και την απαιτούμενη υποστήριξη hardware και προπάντων software - games ) που είναι η κινητήριος μηχανή προώθησης ενός μοντέλου.

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Πέμ Μάιος 15, 2014 7:36 pm

Επανήλθα στο τόπικ αυτό σοφότερος.

Α500 γιατί τρέχει τα πάντα.
Α500+ γιατί βάζεις 2ΜΒ τσιπ και κάνεις κόντρες με τις AGA.
Α1200 γιατί είναι η φθηνότερη από όλες σε upgrades.
Α2000 γιατί της φοράς μέχρι και θερμοσίφωνα άμα θες.

Οι άλλες μεγάλες είναι πολύ ακριβό σπορ...
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Άβαταρ μέλους
petsasjim
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petsasjim » Παρ Μάιος 16, 2014 10:36 am

ψηφισα Α500 και Α1200
ειχα μπολικες Α500 1.2 - Α500 1.3 Α500+ Α600 Α1200 CD32 (δεν τα καταφερα δυστυχως να παρω το sx-1) (ειχα καταστημα που επαιζαν τα παιδια παλια)
ολα αυτα βεβαια ηταν στο παρελθον (αλλα για δεκαδες χρονια) τωρα η Α1200 "απλα απο καποια στιγμη και περα ηταν αναγκαια",αλλα η αγαπημενη μου ηταν η Α500.χωρις την Α500 τελεια συμβατοτητα παιχνιδια δεν γινοταν (εκτος και αν...... ειχα ακουσει απο καποιους για καποιο ppc winuuae emulator που ετρεχε σε Α1200 με ppc χωρις ποτε να το δω.επισης,δεν μου αρεσαν λυσεις τυπου degrader ουτε η κλασσικη λυση πατωντας ταυτοχρονα στο boot τα δυο κουμπια του ποντικου και ψαχνοντας για τον ιδιο λογο που δεν μου αρεσει να κανω install παιχνιδια στο pc
θεωρω οτι η κλασσικη amiga ειναι η Α500 1.3 με μισο τσιπ και μισο φαστ (ειχα τετοια) αλλα εγω ειχα μια αμιγκα 500 με μισο τσιπ και δυο mb φαστ η οποια με τζαμπερακι εβλεπε "1 chip" και την ειχα αναβαθμισει σε ecs agnus kai denise αφου φυσικα ειχα "kick klik" 1.3-2.0.για μενα ηταν ενα θαυμα.ενδιαφερον να σας πω ειναι οτι με αυτην την αμιγκα500 ακουγα καποιες παραπανω μουσικες οπως ας πουμε την εισαγωγικη στο "μορταλ κομπατ 2".σε αυτην την αμιγκα ετρεχα παιχνιδια Α500 1.2 (με το software kick se δισκετα) ετρεχα κανονικα παιχνιδια Α500 1.3 τα οποια ηταν και τα πιο πολλα,ετρεχα παιχνιδια για Α500+(+wb2.04),Α600(+wb2.1),και ακομη και καποια (κυριως pd) παιχνιδια για (οχι ακριβως) Α1200 (wb3.0) (και θα εξηγησω πως το εννοω,τα οποια δεν εκαναν "calls" στα τσιπ της Α1200 και απαιτουσαν μοναχα "wb 3.0" για να δουλεψουν αψογα και τιποτε αλλο
αμιγκα για μενα σημαινει Α500.στην Α1200 αναγνωρισα εναν αλλο κοσμο,ο οποιος δεν ηταν ο "καρααμιγκισιος" και συμβατος κοσμος που ηξερα.γνωρισα ομως καποια καινουρια 2d παιχνιδια που δεν επαιζαν στις παλιες,χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος (κακως γινοταν αυτο γιατι το παλιο τσιπσετ ηταν η μαμα και ηταν το καλυτερο)(θα μπορουσαν απλα να ηταν "enchanced A1200 και ολοι να ηταν ευχαριστημενοι),επισης γνωρισα ολη την γενια των amiga 3d παιχνιδιων μεσα απο την Α1200 ριχνοντας παραλληλα λοξες ματιες στο pc που αργησα πολυ να το παρω,γνωρισα τα EMULATORS (τα γραφω με κεφαλαια) που επαιξαν ρολο σε ενα μεγαλο μερος της ψυχαγωγιας μου (χρονικα μετα την αμιγκα 500).γνωρισα την ικανοτητα της Α1200 να διαβαζει format εικονων (jpg etc οπως και οι παλιες) format μουσικης (mp3 (mpega),wav,etc εκτος απο τα κλσασικα mod,tfmx etc) format video (*.* amigisies καταληξεις που δεν θυμαμαι απο τα χρονια αλλα και .avi,.mpg (τα mpg αργα),etc (mpegav και αλλα).Ανακαλυπτα συνεχως καινουρια πραγματα και εφεδακια (πχ copper fx στο wb),και αλλα παρα πολλα πραγματα,ολα αυτα ηταν καινουρια για μενα,ομως η αναμνηση της Α500 οπως την ειχα κανει εγω μου ειναι η καλυτερη.σε αυτην δοκιμασα 6.500 χιλλιαδες παιχνιδια (καποια βεβαια ηταν καθαρα aga και δεν επαιζαν.παλι σας εφαγα την ωρα.πρεπει να παω και στη λαικη να ψωνισω.γειασας και τα λεμε

Άβαταρ μέλους
VincentGR
Amiganoid
Amiganoid
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VincentGR » Παρ Μάιος 16, 2014 10:46 am

petsasjim έγραψε:Petsas

Έτσι και εμένα η 500 είναι η αγαπημένη μου.
Σε PPC έτρεξα uae, 50% speed και όλα αυτά γιατί ήταν πορτ χ86 asm (μάλλον ASSm yes-yes )
Έπρεπε να γραφτεί από την αρχή και να κάνει emulation συγκεκριμένα πράγματα αφού τα chips ήταν ήδη εκεί :provlimatismenos
Τέσπα, το παλεύει ένας τώρα αυτό

ΚΡΥΦΟ ΜΗΝΥΜΑ : ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Μη λες για roms γιατί ο Άνεμος ζαλίζεται yes-yes

ΚΡΥΦΟ ΜΗΝΥΜΑ : ΕΜΦΑΝΙΣΗ
WTF? no caps? :lol:
Εικόνα FAN
To blit, or not to blit?

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες