Συνέντευξη απο την Moya "Cammy" Jackie

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Συνέντευξη απο την Moya "Cammy" Jackie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Δευ Ιούλ 02, 2012 7:32 pm

Διαβάστε μια συνέντευξη απο μια 26άχρονη κοπέλα " πραγματική " fun της Amiga,
που παρόλο που είναι εκ γενετής κωφάλαλη έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα.
Εκτός απο φανατική retrogamer έχει ασχοληθεί και με την κατασκευή παιχνιδιών για
τι άλλο? Την αγαπημένη της Amiga.........

Αξίζει να την διαβάσετε όλη και όλοι.

http://obligement.free.fr/articles_trad ... kie_en.php

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Συνέντευξη απο την Moya "Cammy" Jackie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 02, 2012 7:53 pm

Την Cammy την γνωρίσαμε στις χρυσές εποχές της Amiga μέσο του ΕΑΒ ..
τώρα τα πράματα είναι κάπως ξενέρωτα "γενικά" σε ολα τα φορουμ,όπως παντού,υποθέτω λόγο κρίσης που εξαπλώνετε σε διεθνή επίπεδο.. (no money no hobby)
Όσο για την κοπέλα όπως είπα,οι ΕΑΒ-οίτες την γνωρίσαν αρκετά,και από την καλή και από την ανάποδη.. (δε περιγράφω άλλο) yes-yes
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Ιούλ 02, 2012 8:37 pm

και από την καλή και από την ανάποδη..

Πονηρούλη! ;) :D

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 02, 2012 9:00 pm

Δεν το είπα εκ του πονηρού..
γιαυτα είχαμε την kitty .. huh-man

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Δευ Ιούλ 02, 2012 9:11 pm

Πάντως είναι αξιοθαύμαστο κορίτσι, με πολλές γνώσεις, ενημερωμένη και με πολύ πάθος για την πλατφόρμα.
Cammy FTW! :!!

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Δευ Ιούλ 02, 2012 10:32 pm

Τι έγινε ρε παιδιά........μόνο εγώ δεν την ξέρω ???? ::6
Για πείτε μας και μας να μάθουμε....... :D

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Δευ Ιούλ 02, 2012 10:53 pm

Εγώ θα μιλήσω στο τέλος,ας αφήσω τους υπολοίπους να δούμε τι θα πουν..
Τέσπα, εγώ δεν έχω τίποτα με κανένα,και ούτε θέλω..

Αλλα έχω μια μεγάλη ένσταση (γενικά μιλάω) στο θέμα ηλικίας και fun Amiga, η άλλα retro μηχανήματα, τα οποία εδώ και 30 χρόνια έχουν σβήσει,και οι δόξες τους ήταν πριν 25 χρόνια ας πούμε.. ok?
Πως μπορεί κάποιος να είναι super fun ενός retro μηχανήματος το οποίο δεν έχει ζήσει,και έχει γεννηθεί αργότερα σε τεχνολογία αιχμής,των PC, MAC κτλ..
Αυτό δε μπορώ να το καταλάβω, και μάλλον δεν το πιστεύω εύκολα,
αφού αν κάνεις ένα γκάλοπ και ρωτήσεις νέους 20-25 ετών αν τους ενδιέφερε ένα μηχάνημα αρχαίας τεχνολογίας θα σου πουν.. μας δουλεύεις ρε μπάρμπα? ::3

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Δευ Ιούλ 02, 2012 11:34 pm

Οκ,κατάλαβα το συλογισμό σου........
Σωστός δεν μπορώ να πω οτι διαφωνώ,πως μπορεί άλλωστε να αγαπήσει κάποιος ενα μηχάνημα που δεν το έζησε
στην εποχή του?
Αλλά ακόμα και και να το αγαπήσει σίγουρα δεν πρόκειτε να το δει ποτέ όπως εμείς που τα ζήσαμε στην εποχή τους.

Και μιας και ανέφερες τα mac........άσχετο με το θέμα εδω αλλα θα το πω.....
Απο καιρό ήθελα να ανοίξω ενα θέμα γι'αυτά.........
Τι ΠΑΡΟΞΥΣΜΟΣ υπάρχει γι'αυτά τα μηχανήματα ???
Εγώ είμαι μυστήριος ?
Εγώ έχω μείνει πίσω απο την εποχή μου ?
Μήπως ζω κάπου αλλού και δεν το έχω καταλάβει ?

Και η κουτσή Μαρία έχει πάρει mac, και αν δεν έχει πάρει ακόμα, ετοιμάζεται να πάρει........
Δε λέω, πολύ καλά μηχανήματα, με σημερινά πάντα δεδομένα, αλλά μήπως τελικά είμαστε
τόσο μεγάλα θύματα του καταναλωτισμού ?
Γνωρίζουν όλοι αυτοί που τα παίρνουν γιατί τα παίρνουν ? ή πληρώνουν τα χιλιάρικα για να πουν οτι πήραν mac ?

Καταλαβαίνω ενα ψαγμένο χρήστη, ενα γραφίστα, ενα μουσικό, ακόμα και κάποιον απο μας... τους ρετρο γραφικούς των υπολογιστών που βλέπουμε
τον υπολογιστή με άλλο μάτι και ίσως δεν θέλαμε να υποκύψουμε στον " μεγάλο " μας εχθρό,τα IBM συμβατά και την κυριαρχία
της microsoft, να πάρουμε ενα mac.

Όλοι οι υπόλοιποι όμως που αγοράζουν ένα τέτοιο μηχάνημα και μετά ψάχνουν να βρούν το fast and furius για να παίξουν ?
Καθημερινά δέχομαι τηλέφωνα απο γνωστούς και φίλους που μόλις αγόρασαν mac και με ρωτάνε που θα βρούν την τάδε
εφαρμογή ή το τάδε παιχνίδι?

Στην ερώτηση που έκανα στο 16χρονο γιο του κολλητού μου γιατί έχει φαγωθεί να πάρει mac ?
Η απάντηση ήταν γιατί όλα τα παιδιά στο σχολείο έχουν iphone !!! και γιατι του είπαν σε κάποιο
κατάστημα οτι αυτά δεν χαλάνε ποτέ, ενω τα pc χαλάνε......

Τα συμπεράσματα δικά σας........

*Υ.Γ.

Δεν έγραψα τυχαία οτι πολλοί απο μας ποτέ δεν δέχτηκαν να δουλέψουν και να συμβιβαστούν με pc,
άλλωστε δεν είναι και τυχαίο οτι οι περισσότεροι χρήστες linux είναι και αυτοί ασύμβίβαστοι με το
καθεστώς που προσπαθούσε να προωθήσει η microsoft.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 03, 2012 12:04 am

Προσωπική μου σύντομη άποψη - γνώμη για τα MAC..
Με λίγα λόγια τα θεωρώ "αδερφίστικα" μηχανήματα,μου είναι αντιπαθή είτε είναι desktop είτε είναι ipad η τηλέφωνα,η ακόμα ότι θέλουν..
Όπου τα έχω συναντήσει σε γνωστούς και φίλους,μου είναι εξαιρετικά αντιπαθητικά,βέβαια προσωπική άποψη είπαμε.

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιούλ 03, 2012 3:45 pm

Εγώ γνωρίζω ανθρώπους που δεν ξέρουν τα στραβά τους όχι μόνο από Mac αλλά και από PC, και κατά τα άλλα έχουν λυσσάξει να αγοράσουν iPad.
Πιστεύω πως όλα είναι θέμα marketing. Αν στην θέση του iPad βάζαμε ένα τυρμπουσόν, σήμερα όλοι θα κυκλοφορούσαν με ένα τυρμπουσόν στο χέρι.

Με τα Mac ούτε και εγώ έχω καλή σχέση.
Επειδή συνεργαζόμουν με γραφίστες χρειάστηκε να πάρω ένα MacMini G4.
Πέρα από τα Mac Pro που έχουν κουτί που δίνει πρόσβαση της προκοπής στο εσωτερικό, όλα τα υπόλοιπα Mini και iMac είναι σκέτος εφιάλτης για να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό. Ελεϊνές κατασκευές!
Για να μην πω για το slot DVD writer που είναι άθλιας ποιότητας και ουσιαστικά είναι μια ωρολογιακή βόμβα. Μπορεί κάποια μέρα να βάλεις ένα δισκάκι μέσα και να μην ξαναβγεί ποτέ αχρηστεύοντας έτσι το drive.
Για να πούμε όμως και του "στραβού το δίκιο" το OSX είναι από τα πιο σταθερά και ανθεκτικά λειτουργικά που έχω δουλέψει. Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και κακοποίηση για να χαλάσει. Δηλαδή μία που το βάζαμε στο Mac και μία που το ξεχνούσαμε, κάτι που δεν συμβαίνει στα windows.

Τι έγινε ρε παιδιά........μόνο εγώ δεν την ξέρω ????

Καλά, μη νομίζεις ότι γνωρίζω πολλά περισσότερα.
Μόλις χθες έμαθα για το πρόβλημα ακοής της και απλώς μεγάλωσε ο σεβασμός μου για αυτήν.
Από το EAB την έμαθα και εγώ.

Πως μπορεί κάποιος να είναι super fun ενός retro μηχανήματος το οποίο δεν έχει ζήσει,

αν κάνεις ένα γκάλοπ και ρωτήσεις νέους 20-25 ετών αν τους ενδιέφερε ένα μηχάνημα αρχαίας τεχνολογίας θα σου πουν.. μας δουλεύεις ρε μπάρμπα?

Προφανώς η κοπέλα αποτελεί ιδιάζουσα περίπτωση.
Μπορεί πραγματικά να γοητεύτηκε ή να βρήκε κάτι μοναδικό στην Amiga.
Εξάλλου όπως λέει και η ίδια στην συνέντευξη, η πρώτη δικιά της παιχνιδοκονσόλα ήταν το CD32.
Δεν ξέρουμε πραγματικά τι αποτέλεσμα θα έβγαζε ένα γκάλοπ σαν αυτό που περιγράφεις.
Μπορεί να μας έδινε μια πολύ μεγάλη έκπληξη! :idea:

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 03, 2012 5:21 pm

Δεν ξέρουμε πραγματικά τι αποτέλεσμα θα έβγαζε ένα γκάλοπ σαν αυτό που περιγράφεις.
Μπορεί να μας έδινε μια πολύ μεγάλη έκπληξη

Φίλε alex δεν ενδιαφέρονται ούτε καν για τους emulators που εξομοιώνουν τα παλιά computers στις σύγχρονες παιχνιδομηχανές τους (και τα PC για games τα έχουν..)
Παλιότερα είχα κάνει θέματα σε μεγάλα φόρουμ (πραγματικά μεγάλα),και οι μόνοι ενδιαφερόμενοι ήταν της ηλικιας μας.
Εποχές PSPemulation-forum (για όσους θυμούνται), που ήταν ένα φόρουμ και για PSP ,και για ρετρό μηχανήματα,, από εκεί ξεκινήσαμε, 2006-2010
PSPemulation (2008 hystory page)

και ήρθαμε εδώ σε χώρο καθαρό και δικό μας για να αφοσιωθουμε αποκλειστικά πάνω στα παλυλατρεμένα μας micros.
Ακόμα και αν κάποιοι νέοι από περιέργεια ασχοληθούν λίγο, πολύ σύντομα εγκαταλείπουν το άθλημα.

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τρί Ιούλ 03, 2012 8:12 pm

Εγώ γνωρίζω ανθρώπους που δεν ξέρουν τα στραβά τους όχι μόνο από Mac αλλά και από PC, και κατά τα άλλα έχουν λυσσάξει να αγοράσουν iPad.
Πιστεύω πως όλα είναι θέμα marketing. Αν στην θέση του iPad βάζαμε ένα τυρμπουσόν, σήμερα όλοι θα κυκλοφορούσαν με ένα τυρμπουσόν στο χέρι.

+ 100000 :!! :!!

Ακόμα και αν κάποιοι νέοι από περιέργεια ασχοληθούν λίγο, πολύ σύντομα εγκαταλείπουν το άθλημα.

+ 100000 :!! :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 03, 2012 8:42 pm

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να διάβαζα, μάλλον.. εγώ να έπαιρνα μια συνέντευξη από τον FOL, που είναι τεχνικός στην amigakit,
όπου πολλά θα έχουν δει τα μάτια του,θα έχει να μας πει ενδιαφέρουσες ιστορίες για το τι συνάντησε,τα σπάνια υλικά που πέρασαν από τα χέρια του,
τις μεγάλες εκθέσεις Amiga σε διάφορες χωρες που εκανε η Amigakit..τα περιστατικά που αντιμετώπισε,καθώς και αν μπορεί να μας πει τα μελλοντικά υλικά που πρόκειται να βγούν για Amiga.
Μιας και γνωστός και φίλος εδώ και χρόνια..,μου είχε πει μερικά πράγματα,αλλά δε τα δημοσίευσα λόγο επαγγελματικού απορρήτου.
Βεβαια για να απαντήσει σε ορισμένα επαγγελματικά,θα πρέπει να έχει και την έγκριση του αφεντικού του,και γιαυτό το σκέφτομαι,μη τύχει και τον βάλω σε δύσκολη θέση..

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τρί Ιούλ 03, 2012 11:21 pm

Anemos έγραψε:Εγώ πάντως θα προτιμούσα να διάβαζα, μάλλον.. εγώ να έπαιρνα μια συνέντευξη από τον FOL, που είναι τεχνικός στην amigakit,
όπου πολλά θα έχουν δει τα μάτια του,θα έχει να μας πει ενδιαφέρουσες ιστορίες για το τι συνάντησε,τα σπάνια υλικά που πέρασαν από τα χέρια του,
τις μεγάλες εκθέσεις Amiga σε διάφορες χωρες που εκανε η Amigakit..τα περιστατικά που αντιμετώπισε,καθώς και αν μπορεί να μας πει τα μελλοντικά υλικά που πρόκειται να βγούν για Amiga.
Μιας και γνωστός και φίλος εδώ και χρόνια..,μου είχε πει μερικά πράγματα,αλλά δε τα δημοσίευσα λόγο επαγγελματικού απορρήτου.
Βεβαια για να απαντήσει σε ορισμένα επαγγελματικά,θα πρέπει να έχει και την έγκριση του αφεντικού του,και γιαυτό το σκέφτομαι,μη τύχει και τον βάλω σε δύσκολη θέση..

Δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα.....ίσα ίσα που αν είναι και γνωστός σου και συμφωνεί
βέβαια, θα ήταν πανελλαδική επιτυχία για τη σελίδα που με τόσο κόπο έχει δημιουργηθεί
κυρίως απο σένα.
Ξέρω οτι δεν σ'αρέσει να περιαυτολογείς αλλά μια τέτοια συνέντευξη θα είχε πολύ ενδιαφέρον........

Δε χρειάζεται να πεί επαγγελματικά μυστικά που μπορεί να φέρουν σε δύσκολη θέση αυτόν ή
την επιχείρηση που εργαζεται απλά να μας κάποια πράγματα που δεν είναι γνωστα στο ευρύ κοινό.......

........................

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιούλ 03, 2012 11:55 pm

Φίλε MAD, δε χρειαζόμαστε αποκλειστικότητες για να γίνουμε top,είμαστε TOP ήδη huh-man
για λίγους μεν,αλλά για σωστά άτομα, κατασταλαγμένα θα έλεγα.. (οκ όποιος το δέχεται ..) yes-yes
Την συνέντευξη (τύπου συνέντευξη τεσπα..) την σκεφτόμουν εδώ και καιρό,αλλά λόγο φόρτου δικού μου αλλά και του FOL,δε τόλμησα να το επιχειρήσω..
Εδω και καιρό..1-2 θέματα που θέλω να κάνω για το forum μας δεν προλαβαίνω να φανταστείς,γιατί θέλω να τα κάνω με ηρεμία και συγκέντρωση να γίνουν σωστά,και όχι προχειρότητες..
Πάντως αφού το έχω στο μυαλό μου,θα γίνει κάτι με τον FOL στο άμεσο μέλλον.. ;)

Οσο για τη νέα γενιά που αγαπά τα παλιά computers.. παιδιά σκεφτείτε αυτό το απλό..
Φανταστείτε τα παιδιά σας ,δηλαδή την επόμενη γενιά,όταν θα βλέπουν αυτά τα σαράβαλα δε θα ξέρουν πως θα τα "ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ" πιο γρήγορα,είτε πουλώντας τα,είτε πετώντας τα από κανένα παράθυρο να μη πιάνουν και χώρο..
Αν δεν έχεις ζήσει με κάτι στη γέννεση του,και δεν έχεις αναμνήσεις δε σε κρατά δεμένο μαζί του. τέλος.
Καλώς η κακώς εμείς είμαστε η τελευταία γενιά που αγκάλιασε την Amiga -Atari κτλ.. από την αρχή έως και το τέλος..
μετά από μας τα παιδιά μας θα λησμονούν τα PS3 - τα PS4 η τα PC τους με τους 8 πυρήνες,που και αυτά με τη σειρά τους θα είναι αντίκες, όταν θα είναι 35-40 χρονών.

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες