Συνέντευξη απο την Moya "Cammy" Jackie

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Re: Συνέντευξη απο την Moya "Cammy" Jackie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τετ Ιούλ 04, 2012 1:14 am

Αν δεν έχεις ζήσει με κάτι στη γέννεση του,και δεν έχεις αναμνήσεις δε σε κρατά δεμένο μαζί του. τέλος.
Καλώς η κακώς εμείς είμαστε η τελευταία γενιά που αγκάλιασε την Amiga -Atari κτλ.. από την αρχή έως και το τέλος..

Συμφωνώ απολύτως...........

μετά από μας τα παιδιά μας θα λησμονούν τα PS3 - τα PS4 η τα PC τους με τους 8 πυρήνες,που και αυτά με τη σειρά τους θα είναι αντίκες, όταν θα είναι 35-40 χρονών.

Εδώ θα διαφωνήσω λίγο.................

Οι σημερινοι υπολογιστές-παιχνιδομηχανές πιστέυω είναι προιόντα ευρείας κατανάλωσης και βιομηχανοποίησης που
πολύ εύκολα θα τα αποκτήσουν, πολύ γρήγορα θα τα αντικαταστήσουν, πολύ γρήγορα θα τα ξεχάσουν.............
Ποιός θυμάται τις θυσίες που κάναμε για να πάρουμε ένα home micro........μετά θυσίες για ένα παιχνίδι..........ύστερα ήρθαν
οι κόπιες........που είσαι αξέχαστε Λαλαούνη........για να μην πω οτι η λέξη " εξοπλίζω " ήταν απαγορευμένη........
Απλά........πολλοί απο εμάς δεν μπορούσαν να αποκτήσουν τα τότε "εξωτικά " περιφερειακά που σήμερα τα παίρνεις με το κιλό απο
το καλάθι..............

Πιστέυω οτι όσο πιο δύσκολα αποκτάς κάτι, τόσο πιο πολύ το εκτιμάς και το αγαπάς........και τέλος οι δικοί μας micro υπολογιστές είχαν ΨΥΧΗ...........
Δεν αλλάζω έυκολα υπολογιστές, ο βασικός μου υπολογιστής είναι ένας παλιός Ρ4 που θα τον κρατήσω για αρκετά χρόνια ακόμα,
έχω και κάτι άλλα pc που δεν ασχολούμαι με αυτά καθημερινά.......και που ποτέ δεν με φώναξαν να ασχοληθώ μαζί τους.....απλά
κάθονται.........Ναι κάνω με αυτά τη δουλειά μου ,δυστηχώς δεν μπορώ χωρίς αυτά αλλά ποτέ δεν τα αγάπησα όπως τον Ατάρι μου,
που πάντα είναι εκεί και όποτε με δει με παρακαλάει να κάτσω και να ασχοληθώ έστω και λίγο μαζί του........και να ξεχαστούμε
σε ανέμελες παλιές εποχές.

Πιστέυω επίσης οτι τα home micros φτιάχτηκαν απο άτομα με πάθος που έβαλαν και την ψυχή τους για τη δημιουργία τους,
και αυτό πέρασε σε εμάς......οι σημερινοί υπολογιστές απλά τους έβγαλε μια γραμμή παραγωγής.........

Είναι σαν να συγκρίνουμε αυτό

Εικόνα
με αυτό

Εικόνα

Ή αυτό

Εικόνα

με αυτό

Εικόνα

Ναι μετά απο πολλά χρόνια θα είναι και αυτά παλιά, είτε υπολογιστές είτε αυτοκίνητα, μπορεί και να χαρακτηριστούν αντίκες,
δεν θα έχουν όμως την ψυχή που έχουν τα δικά μας παλιά........

Απο το μεράκι.......στη σέσουλα........

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τετ Ιούλ 04, 2012 9:25 am

Ή αυτό με αυτό! :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιούλ 04, 2012 10:48 am

@ alex η σύγκριση σου όλα τα λεφτά.. ξεκαρδίστικα πρωί - πρωί ..
@ MAD,σε καταλαβαίνω, αλλά το βράδυ περισσότερη ανάλυση.. χεχε..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τετ Ιούλ 04, 2012 3:59 pm

alex76gr έγραψε:Ή αυτό με αυτό! :lol:

χαχαχαχααα
:lol: :lol: :lol: :lol:
Μας πέθανες...........

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τετ Ιούλ 04, 2012 8:35 pm

alex η σύγκριση σου όλα τα λεφτά.. ξεκαρδίστικα πρωί - πρωί ..

Μας πέθανες...........

:D

Προσωπικά πάντως πιστεύω, ότι δεν αποκλείεται κάποια πράγματα να ασκούν μια ιδιαίτερη γοητεία σε ορισμένους ανθρώπους ασχέτως της χρονικής περιόδου που αυτά εμφανίστηκαν.
Είναι το ίδιο φαινόμενο που παρατηρείται σε αυτούς που συλλέγουν αντίκες, παλιά νομίσματα, γραμματόσημα και ότι άλλο θέλετε.
Πιστεύω ότι αν κάποιος εκδηλώσει ετεροχρονισμένα ενδιαφέρον για κάτι που θεωρείται ρετρό, τότε αυτό το ενδιαφέρον είναι πιο σημαντικό από αυτό που εκδηλώνουμε εμείς.
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε συνδέσει την παιδική μας ηλικία με αυτά τα μηχανήματα για αυτό και στην θέα τους μας έρχονται συναισθήματα και αναμνήσεις, κια για αυτό νοιώθουμε όμορφα χρησιμοποιώντας τα.
Το ίδιο όμως θα νοιώθαμε αν είχαμε αναμνήσεις από την πρώτη μας κουδουνίστρα και ξαφνικά την βρίσκαμε μπροστά μας ξανά.
Αν κάποιος όμως "γοητευτεί" από αυτή την κουδουνίστρα, προσπαθήσει να βρεί μια ίδια, να παίξει μαζί της, να κάνει κάτι για να την βελτιώσει, τότε αυτό είναι πολύ πιο αγνό κίνητρο καθώς δεν παρεμβάλλεται ένα "τρυφερό" παρελθόν για να τον ωθήσει να ασχοληθεί με το αντικείμενο.
Ο αδερφός μου γεννήθηκε το 1986 και έχει και αυτός κάποιες αναμνήσεις από την Amiga 500+ που είχα τότε. Αργότερα από ότι είδα δεν ασχολήθηκε με τους ρετρό υπολογιστές και ούτε έδειξε ποτέ ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Τις προάλλες είδα πάνω στο γραφείο του μια κονσόλα Sega Master System μαζί με μια στίβα παιχνίδια.
Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είδε ένα βίντεο στο youtube, κατέβασε emulator και έπαιξε games, τρελάθηκε με την κονσόλα και τελικά αγόρασε μία.
Αυτό νομίζω ότι δείχνει κάτι που δεν πρέπει να αποκλείουμε εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιούλ 04, 2012 9:25 pm

Δεν αποκλείω τίποτα,ούτε αντιλέγω στη σκέψη - γνώμη σας, απλά η δική μου γνώμη ήταν αυτή...
Δηλαδή ότι το δέσιμο που είχαμε και έχουμε με τα retro που πέρασαν από τα χέρια μας δεν συγκρίνετε με κάποιου που τα έχει δει πολύ αργότερα,στην επόμενη γενιά.
Παράδειγμα το ότι και εμείς μαζεύουμε μερικά μηχανήματα που δεν είχαμε ασχοληθεί τότε στην εποχή τους,(π.χ εγώ με το Atari 65ΧΕ),δεν θα έχω ποτέ το συναίσθημα που είχα και έχω για τον Spectrum που ήταν ο πρώτος υπολογιστής μου.. το σέβομαι αλλά η ασχολία μου ήταν μερικές μέρες,άντε άλλες 3-4 φορές να το ξαναπιάσω,και μετά στο ντουλάπι.
Αυτό εννοώ..

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Ιούλ 06, 2012 7:28 pm

Anemos έγραψε:Προσωπική μου σύντομη άποψη - γνώμη για τα MAC..
Με λίγα λόγια τα θεωρώ "αδερφίστικα" μηχανήματα,μου είναι αντιπαθή είτε είναι desktop είτε είναι ipad η τηλέφωνα,η ακόμα ότι θέλουν..
Όπου τα έχω συναντήσει σε γνωστούς και φίλους,μου είναι εξαιρετικά αντιπαθητικά,βέβαια προσωπική άποψη είπαμε.

Συγγνώμη αλλα σε βρίσκω παρα πολύ λάθος! Τα MAC και τα λοιπά προϊόντα τις Apple δεν είναι καθόλου αδερφίστικα μηχανήματα! ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ήταν παλιά η Amiga και ο Atari... Μηχανήματα με προσωπικότητα και κουλτούρα! Οι macintosh το 1985 είχαν SCSI σκληρό, 2mb μνήμη, ποντίκι και το λειτουργικό τους ήταν τελείως σε γραφικό περιβάλλον! Δυστυχώς δεν εδραιώθηκαν πολύ λόγο τις τσουχτερής τιμής τους αλλα δεν παύουν να είναι κλασικοί και προσωπικά τους βρίσκω εξίσου υπέροχους με μια Amiga! Μεχρι και σήμερα έχουν ένα καλο λειτουργικό το οποιο είναι εύχρηστο και λιγότερο (μέχρι τώρα τουλάχιστον) επιρρεπές στους ιούς! Βεβαια είπα τα καλά, να πω και τα κακά. Υπάρχει πλέον μεγάλη παραπληροφόρηση στα MAC, iPhone κλπ. Ο κόσμος όπως πάντα τα παραλέει. Λένε πχ ότι οι MAC δεν κολλούν ποτε και άλλες τέτοιες βλακείες. Μια χαρά κολλάνε και παρακολανε! Επίσης η Apple έχει αρχίσει και τα εμπορευματοποιεί πολύ! Κάνουν συνεχώς ανούσιες αναβαθμίσεις προκειμενου να προωθήσουν το επόμενο μοντέλο και να μαζέψουν χρήματα...

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Ιούλ 06, 2012 7:37 pm

Anemos έγραψε:
Δεν ξέρουμε πραγματικά τι αποτέλεσμα θα έβγαζε ένα γκάλοπ σαν αυτό που περιγράφεις.
Μπορεί να μας έδινε μια πολύ μεγάλη έκπληξη

Φίλε alex δεν ενδιαφέρονται ούτε καν για τους emulators που εξομοιώνουν τα παλιά computers στις σύγχρονες παιχνιδομηχανές τους (και τα PC για games τα έχουν..)
Παλιότερα είχα κάνει θέματα σε μεγάλα φόρουμ (πραγματικά μεγάλα),και οι μόνοι ενδιαφερόμενοι ήταν της ηλικιας μας.
Εποχές PSPemulation-forum (για όσους θυμούνται), που ήταν ένα φόρουμ και για PSP ,και για ρετρό μηχανήματα,, από εκεί ξεκινήσαμε, 2006-2010
PSPemulation (2008 hystory page)

και ήρθαμε εδώ σε χώρο καθαρό και δικό μας για να αφοσιωθουμε αποκλειστικά πάνω στα παλυλατρεμένα μας micros.
Ακόμα και αν κάποιοι νέοι από περιέργεια ασχοληθούν λίγο, πολύ σύντομα εγκαταλείπουν το άθλημα.

Κοίτα το PSP δεν έχει καλο emulation όσο αφορά τα micros! Οι τέλειοι emulators ήταν στο Sega Master System, Mega Drive, Nintendo Entertainment System, Game Boy και CPS του arcade τις Capcom. Όλοι οι άλλοι Emus υπήρχαν απλά για να υπάρχουν! Ούτε της Amiga είχε καλο playability ούτε του ZX... Πρόσφατα πριν 3 εβδομάδες έπιασα το PSP και το γέμισα με καλούδια και όλους τους τελευταίους emulators. Οι μοναδικοί τέλειοι ήταν οι παραπάνω. Ούτε καν του Super Nintendo δεν ήταν καλός! Οποτε δεν μπορείς να τους κατηγορείς και πολu...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 7:44 pm

ViiMaster έγραψε:
Συγγνώμη αλλα σε βρίσκω παρα πολύ λάθος! ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ήταν παλιά η Amiga και ο Atari... Μηχανήματα με προσωπικότητα και κουλτούρα!

Καταρχήν να πω ότι το θέμα "Cammy" ,εξελίχθηκε σε άλλο θέμα,αλλά πολύ ενδιαφέρον,
ίσως τελικά πρέπει να διαχωριστεί με τίτλο " MAC η γνώμη σας" η MAC vs PC" κάτι τέτοιο..

Viimaster, όσο αφορά τη γνώμη σου για τα MAC,αυτή παραμένει γνώμη σου!
Για μένα δεν έχει καμιά σχέση με την Amiga, η Amiga σταμάτησε εκεί στην A1200- A4000, και μετά.. το χάος.
Τώρα αν είμαι λάθος .. ίσως υπάρχουν το 70% με τη δική μου άποψη,και ένα 30% με την δική σου! yes-yes

Άβαταρ μέλους
ViiMaster
QDI
QDI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ViiMaster » Παρ Ιούλ 06, 2012 7:53 pm

Anemos έγραψε:
...Για μένα δεν έχει καμιά σχέση με την Amiga, η Amiga σταμάτησε εκεί στην A1200- A4000, και μετά.. το χάος.
Τώρα αν είμαι λάθος .. ίσως υπάρχουν το 70% με τη δική μου άποψη,και ένα 30% με την δική σου! yes-yes

Ένα λεπτό φιλαράκι... Γιατί δεν έχει σχέση με την Amiga?! Σκέψου λίγο... Η Amiga γιατί παραμένει κλασική (και όλα τα άλλα αγαπημένα μας μηχανάκια)? Τι είναι αυτό που την κάνει τόσο ελκυστική και προσιτή σε εμάς? Καταρχήν είναι ένα μηχάνημα με στάνταρ case! Όπως είναι η δικη σου amiga εμφανισιακά, έτσι είναι και η δικη μου! Έτσι είναι και τα MAC! Επίσης έχει προσιτό και εύχρηστο λειτουργικό! Το ίδιο και τα MAC! Η Amiga έχει μια πλούσια συλλογή σε software έτσι? Και τα ΜAC δεν πάνε πίσω... Ίσος δεν έχουν μεγάλη πληθώρα των παιχνιδιών αλλα έχουν αρκετά καλά κομμάτια...

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Παρ Ιούλ 06, 2012 8:16 pm

Η μόνη σχέση που έχει η Amiga και MAC είναι ότι χρησιμοποίησε τοv επεξεργαστή 680XX της motorola και το MAC,αλλα στα υπόλοιπα καμιά σχέση,ίσως πολύ θα ήθελε την εδραίωση της Amiga,αλλά δεν το πέτυχε.
Τελείως διαφορετικό λειτουργικό,καθόλου παιχνίδια,προσφερόταν για αντίπαλος των PC,και όχι της κορυφαίας παιχνιδομηχανής και προσωπικού υπολογιστή Amiga!
Ναι θέλουμε δε θέλουμε, εμείς οι gamers την βγάλαμε πρώτη, λόγο του απεριόριστου game software!
Συγγνώμη.. ένας βασικός gamer μικρός στην ηλικία,τι άλλη επιλογή είχε καλύτερη,και φτηνότερη από την Amiga?
το σκεπτικό βέβαια ότι ήταν και άξιος υπολογιστής η Amiga για πολλές επαγγελματικές δουλειές,ήταν απλά η πρόφαση στους γονείς να μετέχουν στα έξοδα αγοράς της!
Δεν κατηγορώ τα MAC σαν ποιότητα κατασκευής και λειτουργικότητα,ούτε και τους χρηστες που δεν είδαν τίποτα άλλο εκτος από αυτό..τα πήραν γιατί τους τα πρότειναν, η γιατί ο γονιός επαγγελματίας είχε MAC, και αυτό ήξερε μόνο..
Και σε ρωτώ,εσύ θα αγόραζες ένα υπολογιστή που ήξερες ότι δεν έχει μεγάλη γκάμα παιχνιδιών,και μάλιστα πολύ πιο ακριβά από ΤΗΝ AMIGA?
Όσο για το σήμερα, πες μου τι κάνει ένα MAC που δεν μπορείς να κανεις με ένα πολύ φτηνότερο PC.

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιούλ 07, 2012 2:11 pm

Όσο για το σήμερα, πες μου τι κάνει ένα MAC που δεν μπορείς να κανεις με ένα πολύ φτηνότερο PC.

Βρες μου ένα pc να το κάνει αυτό..........
:lol: :lol: :lol:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FOL
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό FOL » Τρί Μάιος 20, 2014 12:00 am

Anemos έγραψε:
Δεν ξέρουμε πραγματικά τι αποτέλεσμα θα έβγαζε ένα γκάλοπ σαν αυτό που περιγράφεις.
Μπορεί να μας έδινε μια πολύ μεγάλη έκπληξη

Φίλε alex δεν ενδιαφέρονται ούτε καν για τους emulators που εξομοιώνουν τα παλιά computers στις σύγχρονες παιχνιδομηχανές τους (και τα PC για games τα έχουν..)
Παλιότερα είχα κάνει θέματα σε μεγάλα φόρουμ (πραγματικά μεγάλα),και οι μόνοι ενδιαφερόμενοι ήταν της ηλικιας μας.
Εποχές PSPemulation-forum (για όσους θυμούνται), που ήταν ένα φόρουμ και για PSP ,και για ρετρό μηχανήματα,, από εκεί ξεκινήσαμε, 2006-2010
PSPemulation (2008 hystory page)

και ήρθαμε εδώ σε χώρο καθαρό και δικό μας για να αφοσιωθουμε αποκλειστικά πάνω στα παλυλατρεμένα μας micros.
Ακόμα και αν κάποιοι νέοι από περιέργεια ασχοληθούν λίγο, πολύ σύντομα εγκαταλείπουν το άθλημα.

Εξακολουθώ να έχω PSPEmulation υποστηρίζεται,;).
http://www.ultimateamiga.co.uk ------>Ultimate Amiga Network<-------

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Μάιος 20, 2014 12:22 am

Hi FOL whats up? long time to see you here..
No, (archive.org/) showing the old archive on web sites ,, ;)
http://archive.org/web/

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες