AmigaOne X1000

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

AmigaOne X1000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιουν 26, 2012 10:52 pm

To νεο μοντέλο ,πολλές φώτο (μέσα & έξω),και πληροφορίες για την πλατφόρμα που υιοθετεί το amigaOS 4 ..
Όλα σε ένα νέο blog Εδώ: http://amigax1000.blogspot.com.au/
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το μηχάνημα,"που εκτός των άλλων θα είναι και ακριβό".. αλλά αναρτώ το θέμα για τους ενδιαφερομένους..
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
alex76gr
Reviewer
Reviewer
Επικοινωνία:

Re: AmigaOne X1000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex76gr » Τρί Ιουν 26, 2012 10:59 pm

που εκτός των άλλων θα είναι και ακριβό

2253 ευρώ για τη ακρίβεια χωρίς τους φόρους και τα έξοδα απόστολής. :mpr
Δείτε και εδώ:http://amigakit.leamancomputing.com/x1000/?webpage=faq

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιουν 26, 2012 11:11 pm

Αν και μπορούσα να έχω πληροφορίες εκ των έσω και να παρουσιάζω συνέχεια νέα της X1000,δε το έκανα για δυο κύριους λόγους..
1ο δε με ενδιέφερε καθόλου..
2ο η τιμή.
Προσωπικά ποτέ δε κατάλαβα τη "λόξα" για ένα νέο μηχάνημα σαν MAC,που υποτίθεται τρέχει ένα μελλοντικό λειτουργικό Amiga?
Εμένα όλα αυτά του στυλ PPC μου θυμίζουν σύγχρονα ακριβά & κακόγουστα υποκατάστατα, καμιά αίσθηση με την παλιά κλασική Αmiga,τέσπα.. θέμα γούστου τι να πω..

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Τρί Ιουν 26, 2012 11:44 pm

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Άνεμε,σαν το αυθεντικό δεν έχει.
Παλιά ήμουν φανατικός αντιamigas,τώρα βλέποντας τα πράγματα πιο ώριμα και με άλλο μάτι
δεν μπορώ παρά να βγάλω το καπέλο σε ένα μηχάνημα που έκανε εκατομύρια οπαδούς
σε όλο τον κόσμο και δεν σου κρύβω οτι το επόμενο ρετρο home micro που θα αποκτήσω θέλω να είναι
μια κλασσική amiga 500 ή 600. ( Τα Ataria μου θα με κοπανήσουν άυριο :D )

Στο θέμα μας τώρα αυτή η amiga 1000 δεν έχει καμία σχέση με amiga πέρα απο ένα λειτουργικό που ονομάζεται amiga os
Οτι πιο κοντινό σε amiga πιστέυω είναι αυτό http://www.commodoreusa.net/CUSA_AMIGAmini.aspx.
Όυτε αυτό έχει καμία σχέση με amiga αλλά τουλάχιστον το κατασκευάζει η commodore,
η οποία βέβαια και αυτή δεν έχει καμία σχέση με την αρχική commodore,μόνο το όνομα έμεινε.

Εδώ είναι ο τιμοκατάλογος http://www.commodoreusa.net/CUSA_AMIGAminiSelect.aspx ,
και εδώ το commodore os λειτουργικό που είναι ένα linux σε περιβάλλον amiga http://www.commodoreusa.net/CUSA_OS_Vision.aspx

Μου φαίνεται οτι όλοι ποντάρουν σε μια υπερκαταναλωτική κοινωνία για να μας τα αρπάξουν,
και ερωτώ........που θα προτιμούσατε να παίξετε shadow of the beast....????
Στην κλασσική ::1 ή στην καινούργια ???? ::5 (αν τρέχει στην καινούργια....)

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιουν 27, 2012 12:22 am

Οι αγορές τέτοιων συστημάτων πιστεύω δεν αφορούν γνήσιους retro gamers,με βάση τους την ανάμνηση και το συναίσθημα,
αλλά ακολουθητές ενός άλλου ατόμου που είδαν ότι το πήρε,το έκθεσε όμορφα,παρακινώντας και παρασύροντας και άλλους σε τέτοιες αγορές..
Αν δεν υπήρχε αυτό,δηλαδή, το ακολουθώ τον άλλον γιατί ζήλεψα,δε θα υπήρχαν και οι ανάλογες κατασκευές και πωλήσεις τέτοιων μηχανημάτων.
Απόδειξη δε αυτών που αναφέρω δεν είναι οι αθρόες πωλήσεις μετά λίγο καιρό από την αγορά, σε άλλους χρήστες που αφού το είδαν το μετάνιωσαν και θέλουν να το ξεφορτωθούν..?
Βέβαια δεν ισχύει αυτό για όλους,αλλά το έχω δει να γίνετε επανειλημμένα κατά καιρούς..

Στο θέμα αγοράς μιας κλασικής Amiga,είμαι σχεδόν απόλυτος,ότι μια A1200 με μερικά αξεσουάρ είναι το καλύτερο μηχάνημα Commodore που θα μπορούσε να έχει κανεις.
Αν τώρα κάποιος θέλει και την πρώτη κλασική,γιατί όχι μια A500 απλή, η plus.
Η A600 είναι το ενδιάμεσο με υστέρημα του AGA chipset, αλλα και μερικής ασυμβατότητας λόγο διαφορετικού chipset από της A500, οπότε προσωπικά την θεωρώ περιττή αγορά.

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιουν 30, 2012 12:42 am

Οι αγορές τέτοιων συστημάτων πιστεύω δεν αφορούν γνήσιους retro gamers,με βάση τους την ανάμνηση και το συναίσθημα,
αλλά ακολουθητές ενός άλλου ατόμου που είδαν ότι το πήρε,το έκθεσε όμορφα,παρακινώντας και παρασύροντας και άλλους σε τέτοιες αγορές..
Αν δεν υπήρχε αυτό,δηλαδή, το ακολουθώ τον άλλον γιατί ζήλεψα,δε θα υπήρχαν και οι ανάλογες κατασκευές και πωλήσεις τέτοιων μηχανημάτων.
Απόδειξη δε αυτών που αναφέρω δεν είναι οι αθρόες πωλήσεις μετά λίγο καιρό από την αγορά, σε άλλους χρήστες που αφού το είδαν το μετάνιωσαν και θέλουν να το ξεφορτωθούν..?
Βέβαια δεν ισχύει αυτό για όλους,αλλά το έχω δει να γίνετε επανειλημμένα κατά καιρούς..

Δεν διαφωνώ καθόλου φίλε Άνεμε με αυτά που λες, να συμπληρώσω μόνο οτι υπάρχουν και άτομα χωρίς ιδιαίτερο
οικονομικό πρόβλημα που μπορεί να πάρουν ένα τέτοιο μηχάνημα μόνο και μόνο για το όνομα που φέρει,είτε γιατι θέλουν να είναι
συλέκτες όλης της γκάμας μιας φίρμας .
Κι'εγω πολύ θα ήθελα στη συλογή μου ένα Atari FireBee αλλά 1000€ είναι τραγικό νούμερο τη σημερινή εποχή για κάτι που στην ουσία είναι
παντελώς άχρηστο.
Μη με δείρετε γι'αυτόν τον χαρακτηρισμό αλλα ένα τέτοιο ποσό τη στιγμή που δεν περισέυει και εν μέσω κρίσης για ένα αντικείμενο που
στην ουσία δεν σου χρειάζεται απλά το θέλεις για το χόμπι σου πιστέυω είναι υπερβολικό.

Στο θέμα αγοράς μιας κλασικής Amiga,είμαι σχεδόν απόλυτος,ότι μια A1200 με μερικά αξεσουάρ είναι το καλύτερο μηχάνημα Commodore που θα μπορούσε να έχει κανεις.
Αν τώρα κάποιος θέλει και την πρώτη κλασική,γιατί όχι μια A500 απλή, η plus.
Η A600 είναι το ενδιάμεσο με υστέρημα του AGA chipset, αλλα και μερικής ασυμβατότητας λόγο διαφορετικού chipset από της A500, οπότε προσωπικά την θεωρώ περιττή αγορά.

Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου πάνω στο θέμα Α1200, και θα την ήθελα πάρα πολύ αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν μπορώ να διαθέσω μεγάλο
ποσο για το συγκεκριμένο χόμπι ( έχω και άλλα χόμπι δυστηχώς :( ) και κακά τα ψέματα μια φορτωμένη 1200 μόνο φτηνή δεν είναι.
Θα περιμένω να βρω καμιά ευκαιρία,που θα πάει......κάνω υπομονή :D

.............................................

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Ιουν 30, 2012 12:57 am

παντελώς άχρηστο.
Μη με δείρετε γι'αυτόν τον χαρακτηρισμό

Για μένα το μίγμα ανάμνηση και αγορά είναι πιο δυνατό,δηλαδή το να αγοράσεις ξανά ένα μηχάνημα που είχες παλιά,αλλα το πούλησες για Α-Β λόγους,και το ξαναγοράζεις ,αυτό δίνει μεγαλύτερη συγκίνηση.
Το νέο κατασκευασμένο υλικό που εξομοιώνει τα παλιά το χαίρεσαι για λίγο,αλλα μετά δε σε κρατα τίποτα άλλο για να μην το πουλήσεις..
Ναι αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα και είχαμε λεφτά για να κινηθούμε πιο ελευθερα ίσως να κάναμε τέτοιες αγορές,αλλά όχι και 2000+ τα σκέφτεσαι ρε παιδί μου..
αφού πόσο πρόκειται να ασχοληθείς με δαύτο? 2,4,6 μήνες? 1 χρόνο? και μετά το βαριέσαι..

Άβαταρ μέλους
Mad-Man
Moderator
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mad-Man » Σάβ Ιουν 30, 2012 10:01 am

Ναι αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα και είχαμε λεφτά για να κινηθούμε πιο ελευθερα ίσως να κάναμε τέτοιες αγορές,αλλά όχι και 2000+ τα σκέφτεσαι ρε παιδί μου..
αφού πόσο πρόκειται να ασχοληθείς με δαύτο? 2,4,6 μήνες? 1 χρόνο? και μετά το βαριέσαι..

Σωστός, γι'αυτό και τα αποκάλεσα παντελώς άχρηστα..........

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες