Natami, "the next Generation Amiga"

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Re: Natami, "the next Generation Amiga"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Απρ 30, 2011 5:21 pm

Οι πρώτες εικόνες απο τα δοκιμαστικά boards Natami MX
http://www.natami.net/knowledge.php?b=1&note=37341
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
Η βαθιά κατάσταση που επιπλέει

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Απρ 30, 2011 11:46 pm

Και σημερινές δοκιμές απο παιχνίδια Amiga..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Απρ 30, 2011 11:52 pm

Στο μεταξυ το μάτι μου έπεσε πάνω σε ενα fix hardware της VGA .. 2 αντιστάσεις κολλημένες μετέπειτα.. χεχε
Πρέπει να ειχε θέμα στο σήμα..

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Σάβ Απρ 30, 2011 11:56 pm

Ναι! :D
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!
Με "τσουχτερή" τιμή όμως, δεν νομίζω να "περπατήσει".... :?
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Σάβ Απρ 30, 2011 11:59 pm

Ναι και μέσα στην κρίση.. χαχα
Αλλα Κάτσε να βγει πρώτα..

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιουν 23, 2011 7:56 am

Ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο NATAMI ,με την καταχώρηση στο κατάλογο του Vesalia online store,σαν προϊόν που περιμένουμε την τελική παραγωγή - τιμή ,περίπου αυτό το Σεπτέμβριο!
NatAmi MX incl. 060 CPU Module
This product is currently not available (ETA: September 2011).!

http://www.vesalia.de/m0e_thinel.htm

Άβαταρ μέλους
ZX_Jim +
Z80 power CPU
Z80 power CPU
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ZX_Jim + » Πέμ Ιουν 23, 2011 1:43 pm

Αντε με το καλό! :)
http://zxjim.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιουν 23, 2011 3:22 pm

Ουπς.. λάθος λινκ ειχα βάλει.. http://www.vesalia.de/m0e_thinel.htm
λοιπόν ..πάντως αν βγει πολλοί θα την πατήσουν που δεν πίστεψαν στην υλοποίηση του,και όχι μονο ιδιώτες, αλλα και μερικά μεγάλα καταστήματα πωλήσεων retro computers,και θα τρέχουν τελευταία στιγμή να μαζεύουν τα αμάζευτα...

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Τετ Ιουν 29, 2011 9:27 pm

Anemos έγραψε:Φαίνεται μεγάλο ποσό, αλλά δεν είναι!
Αν στήσεις την πιο δυνατή Amiga μέχρι τώρα,με 060 επιταχυντή,HD,ram,USB,IDEfix,Scan doubler για VGA,κτλ.. φτάνει τα 1500,και δεν έχεις και τα νέα hardware συστατικά που θα διαθέτει αυτό (αν βγει τελικά λεμε..)όπως το το SUper AGA.
Επίσης το "Natami", θα είναι το μοναδικό hardware project που έχει βγει μέχρι τώρα,που θα λειτουργεί σαν το classic hardware της Amiga ,χωρίς ανάγκη emulation,εξομοίωσης δηλαδή όπως το "minimig",που εξομοίωνε την Α500.
Θα είναι δηλαδή σαν μια νέα έκδοση Amiga με πλήρη συμβατότητα στο παλιό software! ,και με δικό του νέο software απο την ομάδα του project.

Δεν νομίζω να πιστεύεις στα σοβαρά, ότι η παραπάνω super Amiga που περιέγραψες, μπορεί να συγκριθεί με το ΝΑΤΑΜΙ ?
Λοιπόν, επειδή δεν αντέχω την παραπληροφόρηση:
Μια Amiga που περιγράφεις παραπάνω, δεν ξεπερνάει τα 700 - 800 ευρώ, στη χειρότερη, εκτός κι αν έχει PPC επεξεργαστή, που το ΝΑΤΑΜΙ δεν έχει.

Δεύτερον, το Natami, αν τελικά φτιαχτεί, για να δουλέψει σαν 68κ amiga, θα εμβολιαστεί με ένα σωρό libraries και θα περιέχει πολλά "κόλπα" εξωμείωσης hardware διευθύνσεων ώστε να επιτυγχάνει την συμβατότητα... Μέχρι στιγμής, κανένας emulator, που είναι software και άρα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να το επιτύχει, δεν το έχει καταφέρει. Μέχρι την 500άρα, έχει καλυφτεί ένα 90% εξoμείωσης με το WinUAE, από κει και πέρα... τίποτε παραπάνω.

Επειδή έχω ασχοληθεί με το ΝΑΤΑΜΙ, πολλά χρόνια, πάνω από 5, όντας γραμμένος σε όλα τα Amiga Forums, θέλω να διαβεβαιώσω όλον τον κόσμο που διαβάζει, να βρει και να αγοράσει, εφόσον το επιθυμεί, μια κλασική Amiga, να τρέχουν τα πάντα και να την αναβαθμίζει όποτε και όπως θέλει. Η Amiga δεν είχε ανάγκη ούτε από γραφικά, ούτε από ήχο, ούτε από custom chips και γιαυτό υπήρξε αδιαμφισβήτητα το καλύτερο μηχάνημα home computer όλων των εποχών (κι ας είμαι Atarάs εν γένη). Τα σοβαρά Projects που πρέπει να λαμβάνονται στα χομπυστικά υπόψιν είναι οι accelerators και οι κάρτες που ακόμα φτιάχνονται από ανεξάρτητες εταιρίες για τις Classic Αmiges.

Τώρα αν η Commodore USA φτιάχνει Commodoria με ATOM ή μεθαύριο η Atari μας κατασκευάσει iCore 7 Atari 2600, δεν νομίζω ότι έχει χομπυστικό ενδιαφέρον. Έχει διαφορά το Consumer από το Retro, όπως και να το κάνουμε.

Και κάτι ακόμα, αν είστε γενικώς φίλος με τα emulators και όλα τα συναφή, να μην τα βάλετε ποτέ δίπλα στα αληθινά μηχανήματα, διότι θα απογοητευτείτε οικτρά :thanks

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τετ Ιουν 29, 2011 11:04 pm

dir_marillion έγραψε:[
Λοιπόν, επειδή δεν αντέχω την παραπληροφόρηση:

Καταρχήν γεια,και να πω "wow" είναι το πλέον μακροσκελές και αναλυτικότερο post σου..
"Όσο για την παραπληροφόρηση μου".. Ναι είναι κάτι που με διακρίνει μάλλον,πάντα το κάνω & σε όλους & για όλα..
Ειμαι μεγαλομέτοχος στο project "ΝΑΤΑΜΙ" και θέλω να βγάλω λεφτά.. "γιαυτο" το κάνω.. ;)

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Πέμ Ιουν 30, 2011 7:30 am

Μπορώ να στο αποδείξω ότι στο παράδειγμα σου φούσκωσες την τιμή, όσο για το γεγονός ότι είσαι μέτοχος του ΝΑΤΑΜΙ, αυτό πάλι είναι δικό σου θέμα και δεν με αφορά :!!

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Πέμ Ιουν 30, 2011 8:55 am

Για βαλε λοιπον τη λιστα τιμων των υλικων που διαθετει το ΝΑΤΑΜΙ,σε αντιστοιχια με τις ανωτερες τιμες που εχεις δει στο ebay.. (δε μιλαμε για τα ελληνικα παζαρια που μπορει υποτιθεται να βρεις σε "φιλικες"τιμες,ισως με καποιο κριμενο προβληματακι"..)
Οσο αφορα την τιμη.. εβαλα ενδεικτικη και ανωτερη ,δηλαδη υλικα σε αριστη κατασταση που εχω δει να πουλιουνται διεθνως..
Ξεκινα απο τον 060 με 256 ram που τον εχω δει στο ebay και 400 ευρω..
Και τιμες απο Amiga kit π.χ..
New-old stock Α1200 ?
VGA scandubler ?
S-video adaptor ?
USB adaptor?
IDE fix Adaptor for CDrom-HDD?
PS-2 adaptor?
Mediator-Zorro.. ? (πως τη λενε αυτη που υποστηριζει για PCI slot ..)
"Αν θες βαλε και μια νεα 3D Accelerator καρττα που καθε φανατικος Αμιγκας θα την επαιρνε"..

Άβαταρ μέλους
dir_marillion
Μέλος
Μέλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dir_marillion » Πέμ Ιουν 30, 2011 9:23 pm

Όχι, εμένα το σκεπτικό μου λέει ότι μπορώ να αγοράσω διάφορα parts από το ebay/amibay, όταν τα βρω σε καλές τιμές, χωρίς βιασύνη ::8
Πρόσφατα είδα μια κομπλέ A4000, με 060 accelerator, usb και κάρτα γραφικών που έκλεισε 840 ευρώ στο ebay. Τώρα αν είχε ένα κρυμένο πρόβλημα και για παράδειγμα μετά από 20 λεπτά δεν έβγαζε το κόκκινο σωστά, ο αγοραστής θα το έμαθε μετά... :mpr

Αν μπω στη διαδικασία να αγοράσω μια 4000η που ο Τάδε στο ebay την πουλάει σκέτη 1500 ευρώ επειδή είναι λευκή η πρόσοψη και την κάρτα γραφικών του άλλου που την δίνει 400 ευρώ, επειδή της άλλαξε 3 πυκνωτάκια, ναι το κόστος θα ξεπεράσει τα 200.000 ευρώ :lol:

Αλλά ξαναλέω, άλλο η πραγματική Amiga και άλλο το ΝΑΤΑΜΙ. Είναι άλλη η τεχνολογία τους, άλλη η συμβατότητα τους, άλλη η ποιότητα τους και άλλη η αίσθηση τους.
Είναι μάλλον κουτό (για μένα) να έχει κάποιος ΝΑΤΑΜΙ και να στερείται αληθινής Amiga ::3

Άβαταρ μέλους
Anemos
AMD 4 ever?
AMD 4 ever?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anemos » Τρί Ιουν 19, 2012 11:04 pm

The last news..
Μετά από επίμονες ερωτήσεις μελών του forum Natami,κάποιος από το team απάντησε και δικαιολόγησε την καθυστέρηση της τελικής διάθεσης του board στο κοινό,
με προβλήματα που δεν έχουν διορθωθεί ακόμα,κυρίως στο hardware κομμάτι,όπου υπάρχουν ακόμα άλυτα προβλήματα στο θέμα γραφικών σε όλες τις αναλύσεις της Amiga,και στο θέμα διαχείρισης μνήμης.
Από τα λεγόμενα συμπεραίνεται ότι το θέμα Natami δεν έχει κλείσει ακόμα,άρα υπάρχουν ελπίδες να συνεχίσει και κάποτε να το δούμε σε παραγωγή.
Ας ελπίζουμε λοιπόν..

Επιστροφή σε “Amiga”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες